Koľko stojí vybavenie hypotéky?

Aké sú náklady na vybavenie hypotéky, čo všetko budete musieť pred čerpaním úveru zaplatiť.

Poplatok za poskytnutie hypotéky.

 Vstupný poplatok za poskytnutie hypotéky. Tento poplatok zaplatíte hneď na začiatku, alebo si ho banky rozrátajú do splátok počas splácania úveru. V oboch prípadoch je to okamžitý náklad, ktorý môže zbytočne predražiť vašu hypotéku. Platí čím nižší poplatok, tým lepšie, najlepšia je hypotéka bez poplatku.

Poplatok za znalecký posudok

Cena za vypracovanie znaleckého posudku je individuálna, môže byť stanovená ako určitá % čiastka z hodnoty nehnuteľnosti, alebo ako fixná dohodnutá suma. Cena znaleckého posudku sa pohybuje okolo 100 Eur.

Poplatky spojené so zmenami hypotéky

V prípade, ak sa rozhodnete zmeniť dobu splatnosti hypotéky, či už skrátenie alebo predĺženie splatnosti, banka Vám za každú zmenu oproti dohodnutým podmienkam môže uložiť poplatok za zmenu. Tieto poplatky neplatíte hneď, ale je dobré sa informovať, ak by nastala nejaká situácia, ktorá si zmenu bude vyžadovať, aby Vás tieto náklady neprekvapili.

Poplatok za predčasné splatenie alebo mimoriadnu splátku

Najlepšia hypotéka je tá, kde môžete časť alebo celý zostatok úveru splatiť mimoriadnou splátkou. V prípade, ak si banka za tento úkon bude účtovať nejaké poplatky zistite si koľko vás bude predčasné splatenie stáť. Mimoriadna splátka Vám zníži okamžite istinu úveru a môže Vám ušetriť tisíce Eur, ktoré by ste zaplatili na úrokoch

Zaplatené úroky hypotéky

Najväčší poplatok predstavujú samotné zaplatené úroky hypotéky. Keďže ide najčastejšie o anuitné splátky, na začiatku predstavujú úroky podstatnú časť splátky. Ak si chcete pozrieť priebeh splácania úveru, pozrite si hypotekárnu kalkulačku s podrobným výpisom výpočtu hypotéky.