Najlepšia hypotéka

Viete aká je najlepšia hypotéka? Bez debaty je to určite už tá splatená, ale pokiaľ si už musíte zobrať novú hypotéku, tak treba pozerať na nasledovné vlastnosti a snažiť sa minimalizovať náklady spojené s hypotékou.

Najlepšia hypotéka má čo najnižšiu úrokovú sadzbu

Do výpočtu hypotéky vstupujú 3 hlavné parametre úroková sadzba, počet rokov splácania a výška úveru. Od prvých dvoch závisí koľko na úrokoch preplatíte. Teda čím nižšia úroková sadzba, tým výhodnejší úver.

Čo najkratšia doba splácania hypotéky

Tento parameter, závisí od Vašich finančných možností. V prípade, ak je to možné snažte sa čo najviac skrátiť dobu splácania úveru. V prípade, ak ste si zvolili dlhšie obdobie, môžete neskôr požiadať o skrátenie splácania úveru, alebo splatiť časť úveru predčasnou splátkou.

Najlepšiu hypotéku získate bez poplatku za poskytnutie.

Snažte sa, aby hypotéka mala čo najnižší poplatok za poskytnutie.

Niektoré banky postupne rušia poplatok za poskytnutie, alebo z neho dávajú zľavu. Tento vstupný poplatok je priamym ihneď vynaloženým nákladom na hypotéku, preto porovnávajte nie len výšku úroku, ale počítajte aj s ostatnými poplatkami za úver.

Možnosť predčasnej splátky hypotéky najlepšie bez poplatku

Ak si máte možnosť zobrať hypotéku v dvoch rôznych bankách, snažte sa porovnávať aj ostatné výhody, ktoré môžete získať. Možnosť predčasného splatenia bez poplatku by mala byť určite jednou z možností. Najlepšie ak by bolo možné predčasnú splátku hypotéky splatiť kedykoľvek bez poplatku, ale úplne stačí aspoň bez poplatku pri fixácii. Tým sa okamžite zníži istina úveru, z ktorej sú počítané úroky, prípadne ak by banka neúmerne zmenila výšku úrokovej sadzby môžete sa jednoducho rozhodnúť hypotéku refinancovať.

Hypotéka bez dokladovania príjmu

Tento parameter nie je až taký dôležitý v prípade, ak pracujete ako zamestnanec. V prípade práce na živnosť alebo iných príjmoch môže dokladovanie zabrať viac času. Medzi bankami sa nájdu úverové produkty, kde nie je nutné dokladovať príjem a sú zabezpečené nehnuteľnosťou, cena za tento komfort je väčšinou vyššia úroková sadzba.

Najlepšiu hypotéku môžete čerpať čo najrýchlejšie

Pokiaľ financujete výstavbu domu, alebo potrebujete kúpiť byt, môže byť rozhodujúcim faktorom tiež ako rýchlo Vám banka vie poskytnúť peniaze. Keďže úver je zabezpečený nehnuteľnosťou, zvyčajne to býva až po zápise záložného práva v prospech banky, prípadne skôr, napríklad už pri podaní návrhu na zápis záložného práva. Informujte sa o detailoch v konkrétnej banke.

Ak Vám budú tvrdiť že najlepšia je 30 ročná hypotéka, majú pravdu iba pokiaľ myslia, že ju splatíte do svojej 30ky :) inak na úrokoch hypotéku dosť preplatíte.